Hodinářství a klenotnictví Sarah v.o.s.  Brno

Úvod    Prodejny   Služby   Kontakt                                                            

sleva

Nabízíme  internetovou slevu 10% z doporučených cen.

Přijďte do obchodu a o slevu si řekněte.

 

Opravy a servis

      

Voda v hodinkách se pod sklíčkem může objevit dvojím způsobem:

  1. Porucha vodotěsnosti pouzdra. Do hodinek se dostala voda zvenčí.

  2. Orosením sklíčka. Do hodinek se zvenčí žádna vlhkost nedostala. Vodní para obsazena ve vzduchu ve vašich hodinkách se ochlazením sklíčka proměnila ve vodu.

A teď něco z fyziky. Schopnost vzduchu absorbovat vodní páry je dána jeho teplotou. Čím větší teplota vzduchu, tím více vodních par je schopen absorbovat a naopak. A rozdíl je markantní. Při teplotě +25°C absorbuje vzduch až 22g/m3 a při -25°C jen 1g/m3 což je 21x méně. V obojím případě se jedna o 100% relativní vlhkost vzduchu.  Pokud je relativní vlhkost vzduchu 100% tak to znamená, ze více vodních par už nemůže vzduch pojmout a dochází k její kondenzaci.

Z toho plyne proč se hodinky rosí. Zahřívají se vaší teplotou a když se sklíčko ochladí tak vzduch nacházející se pod sklíčkem se také ochladí a dochází vlivem sníženi teploty k překročení 100% relativní vlhkosti vzduchu a dochází ke kondenzaci. A také si teď zdůvodníte proč se vám rosí v létě chlazené pivo.

Vyvolat rosení je možné u každých hodinek. Vyjmete nějaký předmět z mrazničky a přiložte je na pár vteřin na sklíčko vašich hodinek, nejlépe na vaší ruce a sledujte děj pod sklíčkem.